O szczepie PDF Drukuj Email

 

Kim jesteśmy?

Szczep 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych imienia Batalionu "Parasol"
j
est wspólnotą 5 drużyn harcerskich i zuchowych działających na terenie warszawskiej dzielnicy Mokotów. Naszą siedzibą jest Gimnazjum nr 3 przy ul. Chełmskiej 23. Od 2004 część drużyn działa przy Szkole Podstawowej 191 na Bokserskiej 30.
Jesteśmy jednym z najsilniejszych środowisk harcerskich hufca Warszawa-Mokotów. Nasza siła wyraża się nie tylko w liczebności szczepu - ok. 100 zuchów, harcerzy, harcerek i instruktorów, ale przede wszystkim w dbałości o wysoki poziom harcerskiego wychowania.

Poprzez bezpieczną zabawę, przygodę, wyczyn realizujemy naszą misję. Nieprzerwanie od ponad 50 lat drużyny i zastępy naszego Szczepu organizują lub biorą udział w wielu atrakcyjnych przedsięwzięciach- zbiórkach, wycieczkach, biwakach, rajdach, zimowiskach, obozach. W roku 2007 drużyna "Wieża", do której należą wędrownicy (najstarsi harcerze Szczepu) zorganizowała obóz wędrowny w Rumunii. Natomiast chętni harcerze, po tradycyjnym obozie pod namiotami w Borach Tucholskich, mieli możliwość świętować 100'lecie skautingu w Wielkiej Brytanii podczas 21. Światowego Jamboree Skautowego.

Hymnem dwieścieósmych jest pieśń "Chłopcy silni jak stal" wg. słów J. Szczepańskiego - "Ziutka" śpiewany na melodię rosyjską "Jeśli jutro wojna".

Zobacz również nasz regulamin mundurowy oraz konstytucję szczepu.

 

Harcerze rozpoczynający przygodę z naszym szczepem muszą zasłużyć, aby móc nosić nasze barwy.

(zobacz wymagania)

 

Każdy harcerz posiadający już barwy szczepu ma prawo zdobywać naszą plakietkę - tzw. "Półokrąglak"

(zobacz wymagania)

 

 

Szczególnym wyróżnieniem jest posiadanie odznaki za wiedzę o bohaterze - Batalionie Parasol. Posiadanie brązowej odznaki jest naszym  dodatkowym, "wewnętrznym" wymaganiem na stopień samarytanki/ćwika.

(zobacz wymagania)

 

 

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o naszym Szczepie, zajrzyj na następujące strony zawierające:

1. Skład Rady Szczepu

2. Spisy

- obozów od roku 1970

- zimowisk od roku 1972

- najlepszych zastępów od roku 1994

3. Stare numery gazetki szczepowej.

4. A także informacje o naszym bohaterze - batalionie "Parasol" , krótką historię naszego środowiska